Resultat och Bilder GranPrix 08

GranPrix blev en blöt och myggig tillställning 2008

Vinnaren i Division 1 Jonas Danneus med sin kultklassiker från åttiotalet.

Vinnaren i Division 2 Johan Zellman med en modern klassiker i form av en Arcona 400

Hjälten som vann flerskrovsklassen Björn Sagerman i sin egenhändigt byggda BS 25. Ryktet säger att han smög ner i Seaonen för att tömma champagnen;-)

Trots busvädret visade gänget på Rödluvan upp glada miner och kämpaglädje. Sånt vill vi se mer av.

stockholm 08 718 30 60

malmö 040 15 00 28

oslo +47-67 58 71 50

Målgångstid Namn Båttyp Lystal Segel nr Båtnamn
ENSKROV        
DIV 1        
16,02,00 1 Jonas Dannaeus 1/2 ton 1,15 SWE-9950 Alice
16,05,36 2 Jonas Pettersson Mini-ton 1,09 SWE 10535 Skalet
16,08,09 3 Beje Forslund Banner 28 1,16   Cheeky
16,08,15 4 Håkan/Peter Forslund Scampi 1,09 SWE 501 Boj Boj
16,09,00 5 Ola Barthelson NF 1,10 205 Kölbåten
16,09,10 6 Peter Svanberg Cumulus 1,09 505 Molnet
16,11,25 7 Nisse Virving NF 1,10 SWE 138  
16,12,50 8 Lennart Berglund Rival + 1,14 13 Indras Dotter
16,15,45 9 Bengt Fahlgren Lady Helmsman 1,16 64 Sofia
16,15,50 10 Roland Bergman Mixer 1,16 78 Mon Amie
16,16,45 11 Magnus Lindgren NF 1,10 353 Sarita
16,19,01 12 Gert Bjarnholt Lotus 1,14 S 2326 Rakel
16,21,12 13 Perry Jönsson X-79 1,14 131 Combinative
16,21,14 14 Sören Holmqvist Ballad 1,08 1416 Rödluvan
16,21,30 15 Ulf Malmström RB111 1,17 48 Sjövild
16,27,15 16 Magnus Enblom Smaragd 1,17 31 Santana
16,28,29 17 Helena & Arne Nilsson Albin 78 1,00 111 Majong
16,37,02 18 Arne Waldau NF 1,07 SWE26 Brita
17,28,37 19 Julie Sponar Express 1,11 824 Yemaya
17,31,07 20 Oskar Morin Vega 1,00 2686  
DNF 21 Anna-Karin Salander First 285 1,05 1 Pilgrim IV
DNF 22 Hans Landberg Albin Nova 1,14 194 Karamelle
DNF 23 Christian Wennberg Malbec 290 1,17 Fin 9952 Cherie
DNS 24 Nina Hedström IF 1,02 3065 G.McFly
DNS 25 Emma Oxborn Wasa 270 1,11 16 Spargrisen
DIV 2        
15,51,40 1 Johan Zellman Arcona 400 1,32 SWE 71 Zelma
15,59,00 2 Valter Saaristu S30 Special 1,21 SWE 63 Sus
16,00,26 3 Fredrik Södergren X-99 1,25 S-465 Punkten
16,01,40 4 Golv-Olle Pettersson Smaragd 1,19 SWE 155 Olles Låda
16,05,52 5 Bengt Nilsson Arcona 400 1,32 SWE-82 Cefrica
16,06,44 6 Johan Tuvstedt X-43 1,38 SWE 82 Esox
16,08,43 7 Christer Forsberg Diva 451 1,30 SWE459 Divine
16,09,00 8 Mikael Romson First 31.7 HR 1,19 SWE 1013 Grymt Grå
16,11,30 9 Bengt Eriksson Wasa 55 special 1,26 SWE 385 Vindile
16,12,00 10 Holmberg/Melander First 31.7 1,18 GBR 9563 Sonic Boom
16,12,30 11 Carl Dammborg Arcona 400 1,32 SWE 17 Roc
16,14,00 12 Erik Larsen Arcona 400 1,31 SWE 102 Amarone
16,14,32 13 Peter Skoglund Passad spec 1,18 S 46 Jenny
16,15,00 14 Philip Karlberg Smaragd 1,18 SWE 187 Rödnäbba
16,17,02 15 Bosse Frykberg Joule - 44 1,27 SWE 7 Eva Karin
16,17,59 16 Martin Fhölenhag Smaragd 1,19 91 Lila
16,18,00 17 Mats Andersson Grand Soleil 37 1,31 146 La Dolce Vita
16,18,22 18 Stefan Petterson Omega 36 1,21 206 Vavite
16,19,28 19 Arvid Wretman Omega 36 1,23 SWE 4 Kritvit
16,29,00 20 Göran Karlsson Wasa 38 1,19 SWE 34  
16,29,35 21 Anders Wallin Hanse 371 1,27 93 Jeilah
16,36,00 22 Bengt-Åke Lindh Arcona 400 1,31 SWE 112 Cecilia
DNF 23 Lars G Karlsson Smaragd 1,18 SWE 56 Oriole
DNF 24 Inge Carleson First 31.7 1,19 SWE 1051 Ottilia
DNS 25 Philip Höglund X-102 Mk2 1,20 SWE143 Earl Grey
DNS 26 Anders Olsson Wasa 55 1,24 61 Daphne
DNS 27 Andreas Faehlmann Omega 42 1,25 SWE 91 Yseult IV
DNS 28 Christina Szekely Arcona 400 1,32 54 Cleo
DNS 29 Thomas Larsson Mannerberg 38 1,41 9267 Pila
       
FLERSKROV        
16,07,34 1 Björn Sagerman BS25 1,98 137  
16,07,52 2 Team Piff & Puff F-18 1,69 SWE 3 Piff&Puff
16,27,00 3 Harald Versteegh Corsair 31 xtr 1,84 SWE 279  
16,29,15 4 Leander/ Palmqvist Seaon 96 1,86 SWE 4 Aranea
16,30,02 5 Alexander Berger Seaon 96 1,75 SWE 2 Rödluvan
16,32,00 6 Jörgen Lannerstedt Corsair 36 1,59 SWE 7 Falcon Crest
16,32,00 7 Johan Grim Seaon 96 1,82 SWE 3 Hummingbird
16,34,10 8 Nils Gawell Gepard 1,53 2 Lilltrim
16,35,45 9 Rolf Karlsson DF 920 X 1,67 144 Lieb-Elle
16,35,58 10 Jonas Seweling MyCat 1,68 M-300 Cootik
16,39,55 11 Niklas Bergelv Seaon 96 1,86 SWE 1 Habanero
16,39,58 12 Johan Lidén Corsair 28 CC 1,58 204 Serenity
16,41,56 13 Fredrik Monfrino Corsair 24 1,49 SWE 428 Spigg
16,44,39 14 Joacim Torkelson Corsair Sprint 1,58 SWE 73 Adrenaline
16,48,00 15 Christer Canow DF 26 1,62 S-139 Guldfisken
16,48,10 16 Jan Törnqvist DF 920 X 1,64 SWE 333M Draken
17,02,27 17 Kristofer Eklund Pinta 1,59 SWE 111M Tarantel II
17,09,30 18 K-B Wirenstål TRT 1200 1,57 SWE 1200 M Handicat
17,09,45 19 Carl-Henrik Posse Dazcat 26 1,68 SWE 326  
17,10,39 20 Gabriel von Euler Gepard XL 1,45 Swe 11 Acinonyx
DNF 21 Pukitis/Furhoff TC999 1,21 SWE 221 M Coyote
DNF 22 Hedborg/Röing DF 26 1,65 150 Yokozuna